Cista na dojci je šupljina ispunjena tečnim sadržajem, čija boja i strukura mogu varirati (bistar, zamućen, smeđ, zelenkast, sa primesama krvi). Cistična promena je obložena epitelnim tkivom, a veličina se kreće od nekoliko milimetara (mikrociste) do nekoliko centimetara u prečniku (makrociste).
Palpatorno se manifestuje kao okrugla kvržica ukoliko je veća od 1 cm i ako je smeštena blizu površine kože. Uglavnom je benigne prirode, što se utvrđuje pregledom onkohirurga.
Cista na dojci: uzroci nastanka i simptomi
Statistika beleži da se, u proseku, kod svake 14. žene u reproduktivnom dobu razvije cista na jednoj ili na obe dojke. U polovini slučajeva, ciste se multiplikuju. Mogu se lokalizovati u bilo kom delu dojke, ali su najčešće u gornjem spoljašnjem kvadrantu ili oko areole. Obično se spontano povlače. Ipak, pokazuju sklonost ka ponovnom javljanju.
Cista na dojci se obično formira posle 30. godine (najčešće u dobi između 35. i 50). Njihova učestalost naglo opada u menopauzi zbog promena hormonskog statusa. Do varijacija veličine ciste dolazi tokom menstrualnog ciklusa, pod dejstvom folikostimulirajućeg hormona jajnika (FSH).
Progesteron i estrogen (hormoni koji regulišu menstrualni ciklus) imaju bitnog uticaja na razvoj cista. Naime, usled hormonskog disbalansa, dolazi do zadržavanja tečnosti u žlezdama dojki, što može razultirati cističnim promenama.
Genetske predispozicije i hormonska terapija u (post)menopauzi potencijalno su značajni faktori kada je u pitanju nastanak cisti.
Simptomi koji mogu ukazivati na prisustvo ciste su sledeći:
- bol u dojci;
- otok;
- iscedak iz bradavice;
- vidljive promene na dojci.
Mnoge žene osećaju bol ili nelagodnost na mestu na kom se cista nalazi, naročito pre menstruacije. Takođe, oticanje ili napetost u dojci mogu biti izazvani cistom, kao i promene u veličini ili u obliku dojke. Iscedak iz bradavice može ukazivati i na druga stanja, pa je obavezno konsultovati se sa lekarom ako se on pojavi.
Cista na dojci je ponekad asimptomatska, te se otkriva na rutinskom ultrazvučnom ili mamografskom pregledu.
Pročitajte još i: Uzroci bola u dojci i kako olakšati sebi >>
Da li cista na dojci zahteva lečenje?
Ciste se, kako je rečeno, dijagnostikuju pregledom i ultrazvukom i obično ne zahtevaju lečenje. Ipak, da bi se smanjio intenzivan bol i otlonila nelagodnost, ponekad se vrši punkcija sa aspiracijom (uklanjanje tečnosti pomoću igle). Sadržaj se potom šalje na citologiju.
Ukoliko se u aspiriranom sadržaju tokom citološke analize identifikuju patološke ćelije ili tragovi krvi, preporučuje se hirurška terapija (ekscizija). Ovaj vid lečenja je indikovan i u slučaju da je recidiv ciste čest posle punkcije, odnosno ako je došlo do infekcije.
Važno je istaći da komplikacije opasne po život gotovo nikad nisu povezane sa cistama na dojkama.
Karcinom dojke se retko javlja unutar cisti, a one same uglavnom ne povećavaju rizik za pojavu maligniteta. Ipak, važni su redovni samopregledi (jednom mesečno) i praćenje evolucije promena nastalih u dojkama.
Ženama starosti 25–45 g. se jednom godišnje preporučuje ultrazvuk kao metod skrininga za rak dojke. Starijima od 50 g. se na dve godine savetuje mamografija kao dijagnostički test.
Smanjenje nelagodnosti kod cisti na dojkama
Simptomi ciste na dojci (bol, otok) obično postaju intenzivniji tokom PMS-a i menstruacije, pa je u tim danima potrebno pronaći rešenje. Mnoge žene rasterećenje pronalaze u alternativnim metodama i promenama u životnim navikama:
- nošenje udobnih grudnjaka;
- hladne alkoholne obloge;
- izbegavanje kofeina;
- smanjenje unosa soli u PMS-u;
- korišćenje ulja žutog noćurka;
- blagi analgetici;
- krem Bresiva.
Bol u dojkama je, sasvim sigurno, neugodna pojava, koja na momente zna biti gotovo parališuća i prilično ometajuća pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Srećom, savremena nauka donosi blagotvorno rešenje, koje ublažava tegobe i čini ih lakše podnošljivim.
Krem za grudi Bresiva predstavlja najjednostavniju soluciju za umirivanje bola i smanjenje otoka i neugodnosti kod ciste na dojci.

Zahvaljujući ekstraktima pažljivo odabranih biljaka i specijalnoj formuli, deluje antiinflamatorno:
- efikasno olakšava bol;
- redukuje napregnutost dojki.
Osim toga, ima i rejuvenacijske efekte:
- obnavlja ćelije kože grudi ostavljajući je mekšom i elastičnijom;
- poboljšava tonus i čvrstinu dojki pružajući im podmlađeni izgled.
Redovnim nanošenjem se podstiče revitalizacija kože, što je posebno značajno posle 30. godine. S druge strane, u danima kada su prisutne tegobe uzrokovane cistom na dojci i drugim pojavama, lekovita svojstva krema Bresiva doprinose njihovom smirivanju i popuštanju napetosti.
U pakovanju pogodnom za nošenje u tašni, ovaj preparat je lako dostupan na svakom mestu i u svakoj situaciji. Može se pronaći u apotekama i drogerijama širom Srbije ili se poručiti onlajn.